Datortomogrāfija

 

Atrašanās vieta: Ķirurģijas korpusā 1. stāvā 44. kab.

Iepriekšēja pierakstīšanās reģistratūrā pa tālruni 65133875 no plkst. 7.30-17.00

 

 S. Zirnīte

A. Pāvila

 Trešdiena

 -

 8-16

 Ceturtdiena

 8-12

 

Izmeklējumus veic sertificēti radiologi: dr. Aija Pāvila, dr. Sintija Zirnīte.

 

Datortomogrāfija (DT) ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kā palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēli, tādēļ šī metode ir daudz precīzāka un informatīvāka nekā parastais rentgenattēls.

Izmeklējumus, kurus apmaksā valsts slimokase vai privātās apdrošināšanas sabiedrības veic pēc ārsta nozīmējuma, par maksu var veikt datortomogrāfijas izmeklējumus bez ārsta nosūtījuma (izņemot bērniem līdz 14 gadu vecuma).

 

DT  izmeklējuma kabinetā atļauts ienākt tikai pēc personāla uzaicinājuma.

Izmeklējumu veiks sertificēts radiologs vai radiologa-asistents pēc ārsta vai speciālista nozīmējuma.


Ko izmeklē ar DT?

DT lieto:

  • deguna blakusdobumu,
  • galvas smadzeņu,
  • vēdera dobuma orgānu – aknu, virsnieru, nieru, liesas, aizkuņģa dziedzera, zarnu trakta, limfmezglu, lielo asinsvadu,
  • mazā iegurņa orgānu,
  • krūšu kurvja - plaušu, videnes, intratorakālas vairogdziedzera lokalizācijas, krūšu kurvja sienas (ribu), maģistrālo asinsvadu.
  • mugurkaula (viens izmeklējums ir 4 skriemeļi) un ekstremitāšu izmeklēšanai.
  • DATORTOMOGRĀFIJAS ANGIOGRĀFIJA – iespējams izmeklēt intrakraniālās (galvas) brahiocefālās (kakla), artērijas, krūšu daļas un vēdera aortu, nieru artērijas, kāju artērijas.

Kas notiek procedūras laikā?

Izdarot DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz 10-20 sekundēm jāaiztur elpa.
      Izmeklēšanas laikā nereti nepieciešams ievadīt vēnā kontrastvielu, no kā nereti rodas siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un nekādā gadījumā neliecina par bīstamām organisma blakusreakcijām uz kontrastvielu.

Kā sagatavoties procedūrai?

Uz vēdera dobuma orgānu izmeklēšanu pacients ierodas tukšā dūšā.

!  Sagatavošanās DT mazā iegurņa orgāniem un resnajai zarnai

2-4-10 stundas (tas ir atkarīgs no pacienta vecuma, aktivitātes, vēdera izejas biežuma) pirms izmeklējuma jāizdzer kontrastviela UROGRAFĪNS 60% VAI 76% (nopērkams bez receptes aptiekās) viena ampula, kas jāšķaida uz 1litru ūdens. 2-3 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst.

!  Ja jāskata arī urīnpūslis un prostata, tad 3 stundas līdz izmeklējumam - nečurāt.

! Tā kā DT bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, pirms izmeklējuma pacientam NEPIECIEŠAMS NOTEIKT nieru bioķīmiskās analīzes – urea un kreatinīnu, ja ir iespējams var noteikt arī glomerulu filtrācijas ātrumu .

  • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas – rotaslietas u.c.

      Vai procedūra ir kaitīga?

Starojuma deva šīs procedūras laikā ir augstāka, nekā veicot parasto rentgenuzņēmumu, taču izmeklēšanas risks ir minimāls un blakusefektu nav. Iespējamo ģenētisko seku dēļ no DT izmeklējumiem jāizvairās grūtniecēm

Reti, bet ir iespējamas blakusreakcijas uz kontrastvielas ievadīšanu vēnā.

 

Kad izmeklēšana nav ieteicama?

 

Izmeklēšana nav ieteicama grūtniecēm, izņemot gadījumos, ja iegūstamā diagnostiskā informācija

atsver izmeklēšanas risku.