Rentgenoloģiskie izmeklējumi

 

Atrašanās vieta: Ambulatoriem pacientiem rentgena uzņēmumus veic bez iepriekšējā pieraksta

ķirurģijas korpusā 1. stāvā 42. kabinetā.  

 Pirmdiena 11-18
 Otrdiena 8-18
 Trešdiena 10-18
 Ceturtdiena 8-15
 Piektdiena 8-15
          

Izmeklējumu veiks sertificēts radiologa-asistents pēc ārsta vai speciālista nozīmējuma.

Izmeklējuma aprakstu veic sertificēti ārsti  dr. Aija Pāvila, dr. Sintija Zirnīte.

Visām rentgena aparatūrām ir digitālā attēla pārveides un apstrādes sistēmas, kas dod iespēju saglabāt informāciju, veikt bilžu izdruku jebkurā brīdī.

Izmeklējumus, kurus apmaksā valsts slimokase vai privātās apdrošināšanas sabiedrības veic pēc ārsta nozīmējuma, par maksu var veikt rentgenoloģiskos izmeklējumus bez ārsta nosūtījuma, (izņemot bērniem līdz 14 gadu vecuma)

 

 • kaulu, locītavu, mugurkaula, t.sk., kakla skriemeļu, krūšu un jostas skriemeļu, un  astes kaula rajona rentgena uzņēmumus;
 • galvas, apakšžokļa, deguna blakusdobumu rentgena uzņēmumus;
 • krūšu kurvja orgānu (plaušas) rentgena uzņēmumus;
 • vēdera dobuma orgānu  pārskata rentgena uzņēmumus;
 • nieru izmeklēšana ar kontrastvielu (intravenoza urogrāfija - kontrastviela tiek ievadīta vēnā);
 • zobu rentgenogrāfiju.

 

Intravenozā urogrāfija
           

Metode atļauj izmeklēt nieres un urīnpūsli. Izmeklēšanas laikā pacientam vēnā tiek ievadīta kontrastviela. Pēc tam tiek veikti rentgenuzņēmumi. Izmeklējums ir nesāpīgs, tomēr injekcijas laikā var būt viegla karstuma sajūta vai drebuļi, kas parasti ātri pāriet.
Ja pacientam ir alerģiskas reakcijas vai astma, reakcijas uz kontrastvielu iepriekšējos izmeklējumos, pirms izmeklējuma noteikti jābrīdina ārstējošais ārsts, kā arī rentgena nodaļas personāls.

Kā sagatavoties procedūrai?
Lai attēlos varētu labi izvērtēt nieres, nepieciešams attīrīt zarnu traktu. Tādēļ:

iepriekšējā dienā pirms izmeklējuma jāēd tikai vieglas pusdienas un vakariņas, kā, piemēram, buljons, kartupeļu biezenis, liesa gaļa. Pēdējā ēdienreize nedrīkst būt vēlāk kā 19.00, pēc tam drīkst tikai dzert. Uzturā nevajadzētu lietot sulas, pienu, saldinātus dzērienus, jo tas var veicināt zarnu uzpūšanos.

  • aptiekā iegādājieties zarnu attīrošu preparātu, kura nosaukumu Jums pateiks ārsts, kurš nosūta Jūs uz rentgenizmeklējumu. Preparāts ir jāizšķīdina ūdenī (daudzums tiks norādīts instrukcijā) un jāizdzer iepriekšējā dienā ne vēlāk kā līdz pusdienlaikam.
  • dzeriet tik daudz šķidruma, cik iespējams - vislabāk ūdeni, nesaldinātu tēju, drīkst dzert arī kafiju bez piena vai krējuma. Vēlams izdzert vismaz 1.5-2 l šķidruma.
  • izmeklējuma dienā drīkst tikai dzert, 3 stundas pirms izmeklējuma to pārtrauc.